Panasonic Electronic Components AN80L50RMSTX
AN80L50RMSTX picture photo
Mfg. Part Number
AN80L50RMSTX
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 5V 0.15A MINI5D
Datasheet Download
AN80L50RMSTX.pdf
Availability of AN80L50RMSTX
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AN80L50RMSTX Order Process
Ship out your order
Specifications of AN80L50RMSTX
Internal Part NumberEIS-AN80L50RMSTX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input5.4 V ~ 14.5 V
Current - Limit (Min)180mA
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageMINI-5D
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AN80L50RMSTX
Related LinksAN80L5, AN80L50RMSTX Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
AN80L50RMSTX Details Description
Related parts for AN80L50RMSTX
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC DRIVER BRIDGE 3PHASE 28SOIC datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 3-INP 6-DSBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 50ppm 12pF 100 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
FUSE FA DIAZED DIII 63A 500V EUR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 216.2 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf