| Internal Part Number | EIS-AN87C196KC16F8 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | ||
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | 87C | |
| Packaging | Tube | |
| Core Processor | MCS 96 | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 16MHz | |
| Connectivity | SIO | |
| Peripherals | PWM, WDT | |
| Number of I/O | 48 | |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) | |
| Program Memory Type | OTP | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 488 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |