Linx Technologies ANT-916-CW-HWR-SMA
ANT-916-CW-HWR-SMA picture photo
Mfg. Part Number
ANT-916-CW-HWR-SMA
Manufacturer
Product Category
RF Antennas
Brief Description
ANTENNA 916MHZ 1/2 WAVE SMA
Datasheet Download
ANT-916-CW-HWR-SMA.pdf
Availability of ANT-916-CW-HWR-SMA
QUANTITY
ANT-916-CW-HWR-SMA Order Process
Ship out your order
Specifications of ANT-916-CW-HWR-SMA
Internal Part NumberEIS-ANT-916-CW-HWR-SMA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFCC and Legal Considerations with Linx Radio Modules
Introduction to the RF Environment
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package30
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
SeriesHWR
Packaging*
Frequency GroupUHF (300 MHz ~ 1 GHz)
Frequency (Center/Band)916MHz
Frequency Range900MHz ~ 930MHz
Antenna TypeWhip, Tilt
Number of Bands1
VSWR1.9
Return Loss-
Gain1.9dBi
Power - Max-
Features-
TerminationConnector, SMA Male
Ingress Protection-
Mounting TypeConnector Mount
Height (Max)5.591" (142.00mm)
Applications-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ANT-916-CW-HWR-SMA
Related LinksANT-916-C, ANT-916-CW-HWR-SMA Datasheet, Linx Technologies Distributor
ANT-916-CW-HWR-SMA Details Description
Related parts for ANT-916-CW-HWR-SMA
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 1.1A datasheet.pdf
RES SMD 965 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
FOAM/POLY LABEL 2" X 1" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 0.00082UF 5% 1250VDC AX datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf