Linx Technologies ANT-916-PW-QW-UFL
ANT-916-PW-QW-UFL picture photo
Mfg. Part Number
ANT-916-PW-QW-UFL
Brief Description
ANT 916MHZ 1/2 WAVE DIPOLE U.FL
Datasheet Download
ANT-916-PW-QW-UFL.pdf
Availability of ANT-916-PW-QW-UFL
QUANTITY
ANT-916-PW-QW-UFL Order Process
Ship out your order
Specifications of ANT-916-PW-QW-UFL
Internal Part NumberEIS-ANT-916-PW-QW-UFL
Introduction to the RF Environment
Standard Package50
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
SeriesPW
Packaging*
Frequency GroupUHF (300 MHz ~ 1 GHz)
Frequency (Center/Band)916MHz
Frequency Range865MHz ~ 965MHz
Antenna TypeWhip, Straight
Return Loss-
Gain1.8dBi
Power - Max-
Features-
TerminationConnector, U.FL
Ingress Protection-
Mounting TypePanel Mount
Height (Max)3.150" (80.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ANT-916-PW-QW-UFL
Related LinksANT-916-, ANT-916-PW-QW-UFL Datasheet, Linx Technologies Distributor
ANT-916-PW-QW-UFL Details Description
Related parts for ANT-916-PW-QW-UFL
CONN PLUG 8POS .165 AWG18 TIN datasheet.pdf
IC DIFF LINE DVR/RCVR HS SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 7/16 UNF 5V 12" datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 50 OHM datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 7/8" datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf