Abracon Corporation AOCJY-20.000MHZ-E-SW
AOCJY-20.000MHZ-E-SW picture photo
Mfg. Part Number
AOCJY-20.000MHZ-E-SW
Brief Description
OSC OCXO 20.000MHZ SINE WAVE SMD
Datasheet Download
AOCJY-20.000MHZ-E-SW.pdf
Availability of AOCJY-20.000MHZ-E-SW
QUANTITY
AOCJY-20.000MHZ-E-SW Order Process
Ship out your order
Specifications of AOCJY-20.000MHZ-E-SW
Internal Part NumberEIS-AOCJY-20.000MHZ-E-SW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOCXO Oven Controlled Crystal Oscillator
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAOCJY.pdfAOCJY.stp
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesAOCJY
PackagingTray
TypeOCXO
Frequency20MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputSine Wave
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±10ppb
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension1.000" L x 0.866" W (25.40mm x 22.00mm)
Height0.500" (12.70mm)
Package / Case6-SMD (5 pads), No Lead (DFN, LCC)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOCJY-20.000MHZ-E-SW
Related LinksAOCJY-20.0, AOCJY-20.000MHZ-E-SW Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AOCJY-20.000MHZ-E-SW Details Description
Related parts for AOCJY-20.000MHZ-E-SW
CAP FILM 0.012UF 5% 2.5KVDC RAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf