Abracon Corporation AOCJY-40.000MHZ
AOCJY-40.000MHZ picture photo
Mfg. Part Number
AOCJY-40.000MHZ
Brief Description
OSC OCXO 40.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
AOCJY-40.000MHZ.pdf
Availability of AOCJY-40.000MHZ
QUANTITY
AOCJY-40.000MHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of AOCJY-40.000MHZ
Internal Part NumberEIS-AOCJY-40.000MHZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOCXO Oven Controlled Crystal Oscillator
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAOCJY.pdfAOCJY.stp
FamilyOscillators
SeriesAOCJY
PackagingTray
TypeOCXO
Frequency40MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±5ppb
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension1.000" L x 0.866" W (25.40mm x 22.00mm)
Height0.500" (12.70mm)
Package / Case6-SMD (5 pads), No Lead (DFN, LCC)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOCJY-40.000MHZ
Related LinksAOCJY-4, AOCJY-40.000MHZ Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AOCJY-40.000MHZ Details Description
Related parts for AOCJY-40.000MHZ
HEAT SHRINK TUBING 1=150M datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
AML51 BUTTON FOR SWES/INDICATORS datasheet.pdf
IC FPGA 808 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 2GBIT 60VFBGA datasheet.pdf
SPACER MSS-RFS SER 2MM 1=25PCS datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf