Abracon Corporation AOCJY1-100.000MHZ-E
AOCJY1-100.000MHZ-E picture photo
Mfg. Part Number
AOCJY1-100.000MHZ-E
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC OCXO 100.000MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
AOCJY1-100.000MHZ-E.pdf
Availability of AOCJY1-100.000MHZ-E
QUANTITY
AOCJY1-100.000MHZ-E Order Process
Ship out your order
Specifications of AOCJY1-100.000MHZ-E
Internal Part NumberEIS-AOCJY1-100.000MHZ-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAOCJY1.pdfAOCJY1.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesAOCJY1
PackagingTray
TypeOCXO
Frequency100MHz
Function-
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±200ppb
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height0.307" (7.80mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOCJY1-100.000MHZ-E
Related LinksAOCJY1-10, AOCJY1-100.000MHZ-E Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AOCJY1-100.000MHZ-E Details Description
Related parts for AOCJY1-100.000MHZ-E
RES ARRAY 8 RES 82K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PRE AMP MIC MONO AB ADC 6USMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 43 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DUPLEX FIBER PATCH CABLE 3FT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
COIL KIT 20-40A 480V datasheet.pdf