Abracon Corporation AOCJY1-38.880MHZ-E
AOCJY1-38.880MHZ-E picture photo
Mfg. Part Number
AOCJY1-38.880MHZ-E
Brief Description
OSC OCXO 38.88MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
AOCJY1-38.880MHZ-E.pdf
Availability of AOCJY1-38.880MHZ-E
QUANTITY
AOCJY1-38.880MHZ-E Order Process
Ship out your order
Specifications of AOCJY1-38.880MHZ-E
Internal Part NumberEIS-AOCJY1-38.880MHZ-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAOCJY1.pdfAOCJY1.stp
FamilyOscillators
SeriesAOCJY1
PackagingTray
TypeOCXO
Frequency38.88MHz
Function-
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±200ppb
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height0.307" (7.80mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOCJY1-38.880MHZ-E
Related LinksAOCJY1-38, AOCJY1-38.880MHZ-E Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AOCJY1-38.880MHZ-E Details Description
Related parts for AOCJY1-38.880MHZ-E
GDT 350V SURFACE MOUNT datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 256MBIT 6NS 60FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 22K 2% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 360 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
WASHER,FLAT (M4) datasheet.pdf
CAP FILM 300PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf