Abracon Corporation AOCJY3A-40.000MHZ-E
AOCJY3A-40.000MHZ-E picture photo
Mfg. Part Number
AOCJY3A-40.000MHZ-E
Brief Description
OSC OCXO 40.000MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
AOCJY3A-40.000MHZ-E.pdf
Availability of AOCJY3A-40.000MHZ-E
QUANTITY
AOCJY3A-40.000MHZ-E Order Process
Ship out your order
Specifications of AOCJY3A-40.000MHZ-E
Internal Part NumberEIS-AOCJY3A-40.000MHZ-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAOCJY3.pdfAOCJY3.stp
FamilyOscillators
SeriesAOCJY3
PackagingTray
TypeOCXO
Frequency40MHz
Function-
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±10ppb
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.000" L x 1.000" W (25.40mm x 25.40mm)
Height0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOCJY3A-40.000MHZ-E
Related LinksAOCJY3A-4, AOCJY3A-40.000MHZ-E Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AOCJY3A-40.000MHZ-E Details Description
Related parts for AOCJY3A-40.000MHZ-E
IC OPAMP CFA 130MHZ 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 43K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
LATCH ASSY FOR MINIPCI W/COVER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 15.7A DPAK-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
BASED LED BA9S YELLOW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 14POS SKT datasheet.pdf