Abracon Corporation AOCJY4B-38.880MHZ-E
AOCJY4B-38.880MHZ-E picture photo
Mfg. Part Number
AOCJY4B-38.880MHZ-E
Brief Description
OSC OCXO 38.88MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
AOCJY4B-38.880MHZ-E.pdf
Availability of AOCJY4B-38.880MHZ-E
QUANTITY
AOCJY4B-38.880MHZ-E Order Process
Ship out your order
Specifications of AOCJY4B-38.880MHZ-E
Internal Part NumberEIS-AOCJY4B-38.880MHZ-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAOCJY4.pdfAOCJY4.stp
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesAOCJY4
PackagingTray
TypeOCXO
Frequency38.88MHz
Function-
OutputCMOS
Voltage - Supply12V
Frequency Stability±10ppb
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.421" L x 1.071" W (36.10mm x 27.20mm)
Height0.512" (13.00mm)
Package / Case6-DIP, 5 lead (Metal Can)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOCJY4B-38.880MHZ-E
Related LinksAOCJY4B-3, AOCJY4B-38.880MHZ-E Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AOCJY4B-38.880MHZ-E Details Description
Related parts for AOCJY4B-38.880MHZ-E
INVERTER 5V-INPUT 1500V-OUTPUT datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR 9A N-INV 8DFN datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.0 6G 1-5V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47 OHM 5% 25W datasheet.pdf
IC SWITCH PWR HISIDE DSO-14 datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 200POS .050" R/A PCB datasheet.pdf
PC99 RESISTOR 88.9X71.4X0.06MM datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf