Abracon Corporation AOCJY4B-40.000MHZ-F
AOCJY4B-40.000MHZ-F picture photo
Mfg. Part Number
AOCJY4B-40.000MHZ-F
Brief Description
OSC OCXO 40.000MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
AOCJY4B-40.000MHZ-F.pdf
Availability of AOCJY4B-40.000MHZ-F
QUANTITY
AOCJY4B-40.000MHZ-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AOCJY4B-40.000MHZ-F
Internal Part NumberEIS-AOCJY4B-40.000MHZ-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAOCJY4.pdfAOCJY4.stp
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesAOCJY4
PackagingTray
TypeOCXO
Frequency40MHz
Function-
OutputCMOS
Voltage - Supply12V
Frequency Stability±10ppb
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.421" L x 1.071" W (36.10mm x 27.20mm)
Height0.512" (13.00mm)
Package / Case6-DIP, 5 lead (Metal Can)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOCJY4B-40.000MHZ-F
Related LinksAOCJY4B-4, AOCJY4B-40.000MHZ-F Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AOCJY4B-40.000MHZ-F Details Description
Related parts for AOCJY4B-40.000MHZ-F
RELAY TELECOM DPDT 1A 9V datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS.050 RTANG GOLD datasheet.pdf
SENS 15PSI 5/8" 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
CAP MICA 150PF 2% 1KV 2220 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 70NS 64TBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 3.5A TSSOP datasheet.pdf