Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOD2N100
AOD2N100 picture photo
Mfg. Part Number
AOD2N100
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 1000V 2A TO252
Datasheet Download
AOD2N100.pdf
Availability of AOD2N100
QUANTITY
AOD2N100 Order Process
Ship out your order
Specifications of AOD2N100
Internal Part NumberEIS-AOD2N100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAOS Green Policy
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C2A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs9 Ohm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs15nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds580pF @ 25V
Power - Max83W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOD2N100
Related LinksAOD2, AOD2N100 Datasheet, Alpha & Omega Semiconductor Inc. Distributor
AOD2N100 Details Description
Related parts for AOD2N100
CONN RECEPT PIN .032-.046".156" datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3.69A 26 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 892 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf