Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOT14N50FD
AOT14N50FD picture photo
Mfg. Part Number
AOT14N50FD
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 14A TO220
Datasheet Download
AOT14N50FD.pdf
Availability of AOT14N50FD
QUANTITY
AOT14N50FD Order Process
Ship out your order
Specifications of AOT14N50FD
Internal Part NumberEIS-AOT14N50FD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAOS Green Policy
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C14A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs470 mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs47nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2010pF @ 25V
Power - Max278W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOT14N50FD
Related LinksAOT14, AOT14N50FD Datasheet, Alpha & Omega Semiconductor Inc. Distributor
AOT14N50FD Details Description
Related parts for AOT14N50FD
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - ASR40B/AE40M/APR40B datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
FILTER ELEM 40MM 100PPI PKG/5 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V P2H 0603 datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
9POS MET.PLST FLAT CABLE datasheet.pdf