Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTF12N60
AOTF12N60 picture photo
Mfg. Part Number
AOTF12N60
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 12A TO220F
Datasheet Download
AOTF12N60.pdf
Availability of AOTF12N60
QUANTITY
AOTF12N60 Order Process
Ship out your order
Specifications of AOTF12N60
Internal Part NumberEIS-AOTF12N60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAOS Green Policy
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C12A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs550 mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs50nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2100pF @ 25V
Power - Max50W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOTF12N60
Related LinksAOTF, AOTF12N60 Datasheet, Alpha & Omega Semiconductor Inc. Distributor
AOTF12N60 Details Description
Related parts for AOTF12N60
TAG MKR 304 STL SQUARE 1.25" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 5A TO-220F datasheet.pdf
CABLE GLAND BRASS IP68 PG 42 datasheet.pdf
CONN SPLICE 600-1400 CMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf