Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOW20C60
AOW20C60 picture photo
Mfg. Part Number
AOW20C60
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 20A TO262
Datasheet Download
AOW20C60.pdf
Availability of AOW20C60
QUANTITY
AOW20C60 Order Process
Ship out your order
Specifications of AOW20C60
Internal Part NumberEIS-AOW20C60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAOS Green Policy
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs250 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs74nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3440pF @ 100V
Power - Max463W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOW20C60
Related LinksAOW2, AOW20C60 Datasheet, Alpha & Omega Semiconductor Inc. Distributor
AOW20C60 Details Description
Related parts for AOW20C60
IC TXRX RS232/RS422 5V 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DICHTUNG datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 4POS datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RIB/FIBRLOK SPLICE INSERT W/ADH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf