Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOWF12N60
AOWF12N60 picture photo
Mfg. Part Number
AOWF12N60
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 12A TO262F
Datasheet Download
AOWF12N60.pdf
Availability of AOWF12N60
QUANTITY
AOWF12N60 Order Process
Ship out your order
Specifications of AOWF12N60
Internal Part NumberEIS-AOWF12N60
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C12A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs550 mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs50nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2100pF @ 25V
Power - Max28W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOWF12N60
Related LinksAOWF, AOWF12N60 Datasheet, Alpha & Omega Semiconductor Inc. Distributor
AOWF12N60 Details Description
Related parts for AOWF12N60
TERMINAL SCREW 10/32 .064"BRASS datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 5V datasheet.pdf
CONN HDR SPRING DL 14POS SLD CUP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 681MA 430 MOHM datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZD15 PG16 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SWITCH SELECT 3POS DPST 10A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf