Recom Power REC3-123.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
REC3-123.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC3-123.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W
Datasheet Download
REC3-123.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2.pdf
Availability of REC3-123.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
QUANTITY
REC3-123.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-123.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
Internal Part NumberEIS-REC3-123.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3-SRW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-123.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
Related LinksREC3-123.3SRW/, REC3-123.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-123.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2 Details Description
Related parts for REC3-123.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
OSC XO 32.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 300MA 550 MOHM datasheet.pdf