Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOWF12N65
AOWF12N65 picture photo
Mfg. Part Number
AOWF12N65
Brief Description
MOSFET N-CH 650V 12A TO262F
Datasheet Download
AOWF12N65.pdf
Availability of AOWF12N65
QUANTITY
AOWF12N65 Order Process
Ship out your order
Specifications of AOWF12N65
Internal Part NumberEIS-AOWF12N65
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C12A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs720 mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs48nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2150pF @ 25V
Power - Max28W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOWF12N65
Related LinksAOWF, AOWF12N65 Datasheet, Alpha & Omega Semiconductor Inc. Distributor
AOWF12N65 Details Description
Related parts for AOWF12N65
MOSFET P-CH 8V 4.6A 6-TSOP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20QSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 712MA 104 MOHM datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf