Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOWF12T60P
AOWF12T60P picture photo
Mfg. Part Number
AOWF12T60P
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 12A TO262F
Datasheet Download
AOWF12T60P.pdf
Availability of AOWF12T60P
QUANTITY
AOWF12T60P Order Process
Ship out your order
Specifications of AOWF12T60P
Internal Part NumberEIS-AOWF12T60P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAOS Green Policy
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C12A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs520 mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs50nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2028pF @ 100V
Power - Max28W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Full Pack, I²Pak
Supplier Device PackageTO-262F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOWF12T60P
Related LinksAOWF1, AOWF12T60P Datasheet, Alpha & Omega Semiconductor Inc. Distributor
AOWF12T60P Details Description
Related parts for AOWF12T60P
IC REG LDO 3A ADJ VOLTL TO-252 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 60V .50A SMD 2920 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.1A 8DFN datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TL8012-S1, W/KEY, 220VAC, PTR datasheet.pdf
FIXED IND 4.1NH 350MA 400 MOHM datasheet.pdf
762 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
PIN WIRE DISC .2705 MARKED datasheet.pdf
DC/DC CONV 12V 3W datasheet.pdf
OSC MEMS 72.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf