Vishay/Dale RN50C1151FBSL
RN50C1151FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1151FBSL
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1151FBSL.pdf
Availability of RN50C1151FBSL
QUANTITY
RN50C1151FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1151FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C1151FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1151FBSL
Related LinksRN50C1, RN50C1151FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1151FBSL Details Description
Related parts for RN50C1151FBSL
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
FILTER POWER LINE 100A 250V datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC26H/AE26M/HPL26H datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 10POS GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 19.8W 6A 5VIN SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN FEMALE HOUSING 6POS NATURAL datasheet.pdf
RES 11.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf