Eaton (formerly Cooper Bussmann) AP/EFF-3.15
AP/EFF-3.15 picture photo
Mfg. Part Number
AP/EFF-3.15
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 3.15A 250VAC RADIAL
Datasheet Download
AP/EFF-3.15.pdf
Availability of AP/EFF-3.15
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AP/EFF-3.15 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP/EFF-3.15
Internal Part NumberEIS-AP/EFF-3.15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLEFF Series 20/May/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesEFF
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating3.15A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t5.3
ApprovalsSEMKO, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.329" Dia x 0.303" H (8.35mm x 7.70mm)
DC Cold Resistance0.016 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP/EFF-3.15
Related LinksAP/EF, AP/EFF-3.15 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
AP/EFF-3.15 Details Description
Related parts for AP/EFF-3.15
RES SMD 118K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 14.07VC DO15 datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 3.1V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2000VA CHAS MNT datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 160BGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 5.3A 22.8 MOHM datasheet.pdf