Diodes Incorporated AP1084D25L-U
AP1084D25L-U picture photo
Mfg. Part Number
AP1084D25L-U
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 5A TO252-3
Datasheet Download
AP1084D25L-U.pdf
Availability of AP1084D25L-U
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AP1084D25L-U Order Process
Ship out your order
Specifications of AP1084D25L-U
Internal Part NumberEIS-AP1084D25L-U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAnalog/Discrete 10/June/2010
PCN Design/SpecificationBond Wire 18/June/2008
Standard Package80
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output5A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)5.1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP1084D25L-U
Related LinksAP1084, AP1084D25L-U Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP1084D25L-U Details Description
Related parts for AP1084D25L-U
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
MOD PWR INLET PCB 2.0MM PNL datasheet.pdf
VARISTOR 504V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
SWITCH DIP AUTO SEALED 6POS datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IE-MINIFIBERLINX-II, TP-TX/SSFX- datasheet.pdf
COMMON MODE FILTERS datasheet.pdf
TXRX CWDM 1511NM BLUE 8CH SFP datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf