Diodes Incorporated AP1086K50L-13
AP1086K50L-13 picture photo
Mfg. Part Number
AP1086K50L-13
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 5V 1.5A TO263-3
Datasheet Download
AP1086K50L-13.pdf
Availability of AP1086K50L-13
QUANTITY
AP1086K50L-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP1086K50L-13
Internal Part NumberEIS-AP1086K50L-13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Nov/2013
Standard Package800
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP1086K50L-13
Related LinksAP1086, AP1086K50L-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP1086K50L-13 Details Description
Related parts for AP1086K50L-13
SWITCH KEYLOCK SPST ON-OFF 1A datasheet.pdf
CONN RP-MCX JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
DISPLAY SCREEN UNIT datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A SOT-723 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
MOD ENCODER 3CH 256CPR 28MM 5/32 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V X8G RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 4POS datasheet.pdf