Diodes Incorporated AP1086KL-13
AP1086KL-13 picture photo
Mfg. Part Number
AP1086KL-13
Brief Description
IC REG LDO ADJ 1.5A TO263-3
Datasheet Download
AP1086KL-13.pdf
Availability of AP1086KL-13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AP1086KL-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP1086KL-13
Internal Part NumberEIS-AP1086KL-13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Adjustable
Voltage - Output1.25 V ~ 5 V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - Input4.7 V ~ 12 V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP1086KL-13
Related LinksAP108, AP1086KL-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP1086KL-13 Details Description
Related parts for AP1086KL-13
IC REG LDO 5V/ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
IC 8MHZ Z80 CMOS DMA 44-PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 30POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 450V CH 2220 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf