Diodes Incorporated AP1115AY25G-13
AP1115AY25G-13 picture photo
Mfg. Part Number
AP1115AY25G-13
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.6A SOT89-3L
Datasheet Download
AP1115AY25G-13.pdf
Availability of AP1115AY25G-13
QUANTITY
AP1115AY25G-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP1115AY25G-13
Internal Part NumberEIS-AP1115AY25G-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output600mA
Voltage - Dropout (Typical)1.1V @ 600mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 18V
Current - Limit (Min)700mA
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP1115AY25G-13
Related LinksAP1115A, AP1115AY25G-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP1115AY25G-13 Details Description
Related parts for AP1115AY25G-13
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 3V datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.8W MONO 8DFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG RED 100' datasheet.pdf
DIODE MODULE 100V 120A D-67 datasheet.pdf