Diodes Incorporated AP1115BY50L-13
AP1115BY50L-13 picture photo
Mfg. Part Number
AP1115BY50L-13
Brief Description
IC REG LDO 5V 0.6A SOT89-3
Datasheet Download
AP1115BY50L-13.pdf
Availability of AP1115BY50L-13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AP1115BY50L-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP1115BY50L-13
Internal Part NumberEIS-AP1115BY50L-13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Nov/2013
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output600mA
Voltage - Dropout (Typical)1.1V @ 600mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 18V
Current - Limit (Min)700mA
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP1115BY50L-13
Related LinksAP1115B, AP1115BY50L-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP1115BY50L-13 Details Description
Related parts for AP1115BY50L-13
RES 5.23 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS .050 W/LATCH datasheet.pdf
IC CYFI TRANSCEIVER 40QFN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 48 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP MICA 9100PF 5% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf