Diodes Incorporated AP1122EG-13
AP1122EG-13 picture photo
Mfg. Part Number
AP1122EG-13
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 1A SOT223-3
Datasheet Download
AP1122EG-13.pdf
Availability of AP1122EG-13
QUANTITY
AP1122EG-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP1122EG-13
Internal Part NumberEIS-AP1122EG-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationBond Wire 18/June/2008
PCN OtherMultiple Device Changes 29/Apr/2013
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP1122EG-13
Related LinksAP112, AP1122EG-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP1122EG-13 Details Description
Related parts for AP1122EG-13
CONN SOCKET COVER datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14DIP datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 1.21M OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 4.17K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
750 TB SP CL INTERLACE/T datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 75PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
680UF 200V 30X30MM 105C 5000H datasheet.pdf