AKM Semiconductor Inc. AP1150ADS45
AP1150ADS45 picture photo
Mfg. Part Number
AP1150ADS45
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 4.5V 0.2A 5SOT23
Datasheet Download
AP1150ADS45.pdf
Availability of AP1150ADS45
QUANTITY
AP1150ADS45 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP1150ADS45
Internal Part NumberEIS-AP1150ADS45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.5V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 14V
Current - Limit (Min)240mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP1150ADS45
Related LinksAP115, AP1150ADS45 Datasheet, AKM Semiconductor Inc. Distributor
AP1150ADS45 Details Description
Related parts for AP1150ADS45
DIE SET RG-59, RG-58 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 600 OHM 1500MA 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 640MA 380 MOHM datasheet.pdf
FILTER OUTPUT HI SPEED 75A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.2A 6XSON datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 3W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ PCIE SMD datasheet.pdf