Diodes Incorporated AP130-20WL-7
AP130-20WL-7 picture photo
Mfg. Part Number
AP130-20WL-7
Brief Description
IC REG LDO 2V 0.3A SC59-3
Datasheet Download
AP130-20WL-7.pdf
Availability of AP130-20WL-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AP130-20WL-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP130-20WL-7
Internal Part NumberEIS-AP130-20WL-7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.4V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)350mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSC-59-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP130-20WL-7
Related LinksAP130-, AP130-20WL-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP130-20WL-7 Details Description
Related parts for AP130-20WL-7
SW ROTARY DIP BCD FLUSH RA 20V datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 6POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
VARISTOR 73V 2.5KA DISC 13MM datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf