Nichicon UML1H010MDD
UML1H010MDD picture photo
Mfg. Part Number
UML1H010MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UML1H010MDD.pdf
Availability of UML1H010MDD
QUANTITY
UML1H010MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UML1H010MDD
Internal Part NumberEIS-UML1H010MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesML
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.4mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UML1H010MDD
Related LinksUML1H, UML1H010MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UML1H010MDD Details Description
Related parts for UML1H010MDD
BOARD TERMINAL TURRET 5POS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.5K OHM 1% 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL .100 STR datasheet.pdf