Diodes Incorporated AP130-25SAG-7
AP130-25SAG-7 picture photo
Mfg. Part Number
AP130-25SAG-7
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.3A SOT23-3
Datasheet Download
AP130-25SAG-7.pdf
Availability of AP130-25SAG-7
QUANTITY
AP130-25SAG-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP130-25SAG-7
Internal Part NumberEIS-AP130-25SAG-7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.4V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)350mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP130-25SAG-7
Related LinksAP130-, AP130-25SAG-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP130-25SAG-7 Details Description
Related parts for AP130-25SAG-7
TERM BLOCK PCB 4POS 5.08MM BLACK datasheet.pdf
IC MPU I386 33MHZ 132QFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SHAFT 12.78" FOR DISCONCT SWITCH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 120V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 6POS datasheet.pdf
CONN FFC datasheet.pdf
OSCILLATOR 8.192KHZ MEMS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf