Diodes Incorporated AP131-35YL-13
AP131-35YL-13 picture photo
Mfg. Part Number
AP131-35YL-13
Brief Description
IC REG LDO 3.5V 0.3A SOT89-5
Datasheet Download
AP131-35YL-13.pdf
Availability of AP131-35YL-13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AP131-35YL-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP131-35YL-13
Internal Part NumberEIS-AP131-35YL-13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.4V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)350mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-89-5/6
Supplier Device PackageSOT-89-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP131-35YL-13
Related LinksAP131-, AP131-35YL-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP131-35YL-13 Details Description
Related parts for AP131-35YL-13
RES SMD 6.98M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 80MA 6.2 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2917 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-3 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 3A 56 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf