| Internal Part Number | EIS-AP1501-50K5G-13 | |
| RoHS Information | RoHS Cert of Compliance | |
| Standard Package | 800 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Function | Step-Down | |
| Output Configuration | Positive | |
| Topology | Buck | |
| Output Type | Fixed | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V | |
| Voltage - Input (Max) | 40V | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V | |
| Voltage - Output (Max) | - | |
| Current - Output | 3A | |
| Frequency - Switching | 150kHz | |
| Synchronous Rectifier | No | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C (TA) | |