Nichicon URS2A470MPD1TD
URS2A470MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
URS2A470MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
URS2A470MPD1TD.pdf
Availability of URS2A470MPD1TD
QUANTITY
URS2A470MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of URS2A470MPD1TD
Internal Part NumberEIS-URS2A470MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesRS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URS2A470MPD1TD
Related LinksURS2A47, URS2A470MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
URS2A470MPD1TD Details Description
Related parts for URS2A470MPD1TD
IC MCU 8BIT 7KB OTP 64TQFP datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZD7 datasheet.pdf
RF DUAL TRANSISTORS NPN SOT-363 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.5PF 100V 0603 datasheet.pdf
CONN INTERFACE MODULE DSUB 37POS datasheet.pdf
BOARD EXTENSION LPCSTICK datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MRAM 4MBIT 35NS 48FBGA datasheet.pdf
WP-GR HF IP66 PG21 BK datasheet.pdf
INVERTIBLE MODULAR JACK 8P SHIEL datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf