Diodes Incorporated AP2114S-1.8TRG1
AP2114S-1.8TRG1 picture photo
Mfg. Part Number
AP2114S-1.8TRG1
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1A
Datasheet Download
AP2114S-1.8TRG1.pdf
Availability of AP2114S-1.8TRG1
QUANTITY
AP2114S-1.8TRG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP2114S-1.8TRG1
Internal Part NumberEIS-AP2114S-1.8TRG1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.5V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageTO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP2114S-1.8TRG1
Related LinksAP2114S, AP2114S-1.8TRG1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP2114S-1.8TRG1 Details Description
Related parts for AP2114S-1.8TRG1
CONN CARDEDGE 50DL POS .125 GOLD datasheet.pdf
PATCHCORD 1/4" GREEN 10FT datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.165" (4.20mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 +5.0V ESD 10UDFN datasheet.pdf
CER RESONATOR datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 18A 29 MOHM TH datasheet.pdf
SGE88-0-0300-250C-100C datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7.5A datasheet.pdf
F3SJ-B0785P25 datasheet.pdf
ANTENNA 2G/3G/4G LTE 13" WHIP MA datasheet.pdf