Yageo RT0603DRE07825RL
RT0603DRE07825RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE07825RL
Brief Description
RES SMD 825 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE07825RL.pdf
Availability of RT0603DRE07825RL
QUANTITY
RT0603DRE07825RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE07825RL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE07825RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE07825RL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRE07825RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE07825RL Details Description
Related parts for RT0603DRE07825RL
RES KIT 1.1-680K 1/16W 2550PCS datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC SMB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 65.7A D2PAK datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC datasheet.pdf
FUSE MOD 800A 700V BLADE datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2812 datasheet.pdf