Diodes Incorporated AP2115M-1.8TRG1
AP2115M-1.8TRG1 picture photo
Mfg. Part Number
AP2115M-1.8TRG1
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1A
Datasheet Download
AP2115M-1.8TRG1.pdf
Availability of AP2115M-1.8TRG1
QUANTITY
AP2115M-1.8TRG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP2115M-1.8TRG1
Internal Part NumberEIS-AP2115M-1.8TRG1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.5V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP2115M-1.8TRG1
Related LinksAP2115M, AP2115M-1.8TRG1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP2115M-1.8TRG1 Details Description
Related parts for AP2115M-1.8TRG1
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 3100UF 350V SCREW datasheet.pdf
FUSE 2500A 600V T-LAG CLASS L datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 127 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V 10% 2DIP datasheet.pdf
RES SMD 172 OHM 0.02% 1/5W 1506 datasheet.pdf