Diodes Incorporated AP2121AK-1.8TRG1
AP2121AK-1.8TRG1 picture photo
Mfg. Part Number
AP2121AK-1.8TRG1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.2A SOT25
Datasheet Download
AP2121AK-1.8TRG1.pdf
Availability of AP2121AK-1.8TRG1
QUANTITY
AP2121AK-1.8TRG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP2121AK-1.8TRG1
Internal Part NumberEIS-AP2121AK-1.8TRG1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP2121AK-1.8TRG1
Related LinksAP2121AK, AP2121AK-1.8TRG1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP2121AK-1.8TRG1 Details Description
Related parts for AP2121AK-1.8TRG1
*STEEL-TY* 1/2"EH .015THK datasheet.pdf
RES 75K OHM 4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL MOBILE SI4704/05-D50 datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 24MM datasheet.pdf
SWING FRAME datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
ACB 2C 2#16S PIN RECP WALL datasheet.pdf
3 & 5V Quad 8-Bit Voltage Output DAC with Serial Interface IC datasheet.pdf