Diodes Incorporated AP2121N-1.8TRG1
AP2121N-1.8TRG1 picture photo
Mfg. Part Number
AP2121N-1.8TRG1
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.2A
Datasheet Download
AP2121N-1.8TRG1.pdf
Availability of AP2121N-1.8TRG1
QUANTITY
AP2121N-1.8TRG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP2121N-1.8TRG1
Internal Part NumberEIS-AP2121N-1.8TRG1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP2121N-1.8TRG1
Related LinksAP2121N, AP2121N-1.8TRG1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP2121N-1.8TRG1 Details Description
Related parts for AP2121N-1.8TRG1
MOSFET N-CH 800V 8A TO-220F datasheet.pdf
INSERT FEMALE 16POS+1GND SCREW datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY ADJ DUAL SW 32SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL LP 48VQFN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS FMALE,RA-MALE,RA 10M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf