Diodes Incorporated AP2127K-4.2TRG1
AP2127K-4.2TRG1 picture photo
Mfg. Part Number
AP2127K-4.2TRG1
Brief Description
IC REG LDO 4.2V 0.3A
Datasheet Download
AP2127K-4.2TRG1.pdf
Availability of AP2127K-4.2TRG1
QUANTITY
AP2127K-4.2TRG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP2127K-4.2TRG1
Internal Part NumberEIS-AP2127K-4.2TRG1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.2V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.17V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP2127K-4.2TRG1
Related LinksAP2127K, AP2127K-4.2TRG1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP2127K-4.2TRG1 Details Description
Related parts for AP2127K-4.2TRG1
IC REG LDO ADJ 0.15A 14SOP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 120A TO-247AC datasheet.pdf
IC MPU MPC86XX 1.333GHZ 1023BGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 24VOUT datasheet.pdf
VHDM LITE 6R 25C SHIELD END BP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
Connector Socket 51 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf