Diodes Incorporated AP2132MP-1.2TRG1
AP2132MP-1.2TRG1 picture photo
Mfg. Part Number
AP2132MP-1.2TRG1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 2A
Datasheet Download
AP2132MP-1.2TRG1.pdf
Availability of AP2132MP-1.2TRG1
QUANTITY
AP2132MP-1.2TRG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP2132MP-1.2TRG1
Internal Part NumberEIS-AP2132MP-1.2TRG1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package4,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output2A
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 2A
Number of Regulators1
Voltage - Input1.4 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-PSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP2132MP-1.2TRG1
Related LinksAP2132MP, AP2132MP-1.2TRG1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP2132MP-1.2TRG1 Details Description
Related parts for AP2132MP-1.2TRG1
BALUN 1920-2170 MHZ 50/100 OHM datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV ISO 5DDPAK datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W DO204AL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
FUSE 7.2KV 125A MOTORSTART 3" 12 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf