Diodes Incorporated AP2511AM8-13
AP2511AM8-13 picture photo
Mfg. Part Number
AP2511AM8-13
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
USB POWER SWITCH 8MSOP
Datasheet Download
AP2511AM8-13.pdf
Availability of AP2511AM8-13
QUANTITY
AP2511AM8-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP2511AM8-13
Internal Part NumberEIS-AP2511AM8-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeUSB Switch
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeP-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load2.7 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)2A
Rds On (Typ)70 mOhm
Input TypeNon-Inverting
FeaturesLoad Discharge, Slew Rate Controlled, Status Flag
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature, Reverse Current, UVLO
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP2511AM8-13
Related LinksAP2511, AP2511AM8-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP2511AM8-13 Details Description
Related parts for AP2511AM8-13
RES SMD 267 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
INDUCTOR 6.0 X 5.4 X 2.0 0.15UH datasheet.pdf