Diodes Incorporated AP7115-28SEG-7
AP7115-28SEG-7 picture photo
Mfg. Part Number
AP7115-28SEG-7
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT353
Datasheet Download
AP7115-28SEG-7.pdf
Availability of AP7115-28SEG-7
QUANTITY
AP7115-28SEG-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP7115-28SEG-7
Internal Part NumberEIS-AP7115-28SEG-7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSOT-353
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP7115-28SEG-7
Related LinksAP7115-, AP7115-28SEG-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP7115-28SEG-7 Details Description
Related parts for AP7115-28SEG-7
SENSOR TEMP I2C SPI 16QSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 12 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TWEEZER BLUNT 3.15" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C QUAD 16-QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL NK datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf