Diodes Incorporated AP7333-28SAG-7
AP7333-28SAG-7 picture photo
Mfg. Part Number
AP7333-28SAG-7
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.3A SOT23-3
Datasheet Download
AP7333-28SAG-7.pdf
Availability of AP7333-28SAG-7
QUANTITY
AP7333-28SAG-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP7333-28SAG-7
Internal Part NumberEIS-AP7333-28SAG-7
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)400mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP7333-28SAG-7
Related LinksAP7333-, AP7333-28SAG-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP7333-28SAG-7 Details Description
Related parts for AP7333-28SAG-7
RES SMD 47K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CORD MINIPINCER PATCH 36" BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 30UF 250V AXIAL datasheet.pdf
CONN EUROCARD RCPT 128POS TYPE C datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
HANDLE RND 0.250"DIA 1.50"H BRSS datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf