Diodes Incorporated AP7335-25SNG-7
AP7335-25SNG-7 picture photo
Mfg. Part Number
AP7335-25SNG-7
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.3A DFN2020-6
Datasheet Download
AP7335-25SNG-7.pdf
Availability of AP7335-25SNG-7
QUANTITY
AP7335-25SNG-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP7335-25SNG-7
Internal Part NumberEIS-AP7335-25SNG-7
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)400mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN2020 (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP7335-25SNG-7
Related LinksAP7335-, AP7335-25SNG-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP7335-25SNG-7 Details Description
Related parts for AP7335-25SNG-7
CONN RECEPT 68POS 1MM STRAIGHT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1GHZ 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 133 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 20POS SMD GOLD datasheet.pdf