Diodes Incorporated AP7335-28SNG-7
AP7335-28SNG-7 picture photo
Mfg. Part Number
AP7335-28SNG-7
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.3A DFN2020-6
Datasheet Download
AP7335-28SNG-7.pdf
Availability of AP7335-28SNG-7
QUANTITY
AP7335-28SNG-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP7335-28SNG-7
Internal Part NumberEIS-AP7335-28SNG-7
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)400mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN2020 (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP7335-28SNG-7
Related LinksAP7335-, AP7335-28SNG-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP7335-28SNG-7 Details Description
Related parts for AP7335-28SNG-7
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SOD123FL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 560 OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC DAC 10BIT 3.3V VOLT OUT 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 44POS DUAL TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf