Diodes Incorporated AP7335-28WG-7
AP7335-28WG-7 picture photo
Mfg. Part Number
AP7335-28WG-7
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.3A SOT25
Datasheet Download
AP7335-28WG-7.pdf
Availability of AP7335-28WG-7
QUANTITY
AP7335-28WG-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP7335-28WG-7
Internal Part NumberEIS-AP7335-28WG-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationLeadframe Material Update 09/Apr/2014
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)400mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-25
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP7335-28WG-7
Related LinksAP7335, AP7335-28WG-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP7335-28WG-7 Details Description
Related parts for AP7335-28WG-7
RES SMD 12.1 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
MCP2,8 BU-CONTACT EDS datasheet.pdf
IC RDS DEMODULATION 100MW 16SSOP datasheet.pdf
RES 16 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf