Diodes Incorporated AP7361-12ER-13
AP7361-12ER-13 picture photo
Mfg. Part Number
AP7361-12ER-13
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 1A SOT223
Datasheet Download
AP7361-12ER-13.pdf
Availability of AP7361-12ER-13
QUANTITY
AP7361-12ER-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP7361-12ER-13
Internal Part NumberEIS-AP7361-12ER-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.2 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223R-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP7361-12ER-13
Related LinksAP7361-, AP7361-12ER-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP7361-12ER-13 Details Description
Related parts for AP7361-12ER-13
CONN EDGECARD 44POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 58POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 8UQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CABLE 6COND 26AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
106 DUPLEX FACEPLATE; WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 160MA 16.5 OHM datasheet.pdf
IC CLK GEN CRYSTAL 3.3V datasheet.pdf
CABLE MG46 RELAY MICRO 10METER datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf