Diodes Incorporated AP7361-15E-13
AP7361-15E-13 picture photo
Mfg. Part Number
AP7361-15E-13
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1A SOT223
Datasheet Download
AP7361-15E-13.pdf
Availability of AP7361-15E-13
QUANTITY
AP7361-15E-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP7361-15E-13
Internal Part NumberEIS-AP7361-15E-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.2 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP7361-15E-13
Related LinksAP7361, AP7361-15E-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP7361-15E-13 Details Description
Related parts for AP7361-15E-13
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOARD EVAL CONTROL AD7656-1 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 200MA 1.9 OHM datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
DSUB 50POS PLUG datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG RED 1000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V 3W DO214AA datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 76 TYPE D 21POS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf