Diodes Incorporated AP7361-28E-13
AP7361-28E-13 picture photo
Mfg. Part Number
AP7361-28E-13
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 1A SOT223
Datasheet Download
AP7361-28E-13.pdf
Availability of AP7361-28E-13
QUANTITY
AP7361-28E-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP7361-28E-13
Internal Part NumberEIS-AP7361-28E-13
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.5V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP7361-28E-13
Related LinksAP7361, AP7361-28E-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP7361-28E-13 Details Description
Related parts for AP7361-28E-13
CAP TANT 220UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf